Tworząc Omnipack, mieliśmy tak naprawdę jeden cel: pozwolić eBiznesom zapomnieć o logistyce, sprawiając, by mogły jeszcze bardziej skupić się na rozwoju. Wymagało to jednak zaprojektowania usługi fulfillment dla eCommerce w zupełnie nowy sposób.

Nikt nie wyobraża sobie księgowej, której musiałby tłumaczyć przepisy podatkowe, ani prawnika, któremu trzeba dyktować każde słowo w umowie. Właśnie dlatego eSklep, chcąc powierzyć obsługę swoich zamówień na zewnątrz, w dalszym ciągu musi myśleć o całej logistyce, poświęcać czas na studiowanie skomplikowanych cenników, czy osobiście śledzić przepustowość magazynu. Oddając logistykę na takich zasadach, w rzeczywistości wcale się od niej nie uwalnia. Przekonaj się, co to jest fulfillment i jak działa.

Fulfillment w e-commerce, czyli partnerskie zasady współpracy

W Omnipack pozwalamy właścicielom eSklepów zapomnieć o każdym z tych aspektów. Na podstawie krótkiego spotkania, badającego skalę wysyłek i wolumeny sklepu, nasz klient otrzymuje przejrzystą ofertę, wyrażoną jedną opłatą za wysłaną paczkę. W stawce tej zawierają się już wszystkie czynności magazynowe: przyjęcie, składowanie, kompletowanie zamówień i ich wysyłka, oraz inne świadczenia: ubezpieczenie, materiały opakowaniowe, integracja IT sklepu z systemem magazynowym. Całość dopełnia czytelna umowa na temat fulfillmentu w e-commerce.

Tworzony przez nas fulfillment nie jest gotowym produktem, który następnie próbujemy sprzedać. Zawsze na spotkaniu definiujemy potrzeby klienta i tworzymy rozwiązania zgodne z jego oczekiwaniami, dopasowane do jego biznesu – nas nie ogranicza „nie da się”.

Przygotowujemy go także do współpracy, biorąc na siebie odpowiedzialność za wdrożenie. Od samego początku gwarantuje to klientowi poczucie, że logistyka w e-commerce przestaje być jego problemem. I nie ma tu znaczenia wolumen, bo tworzyliśmy ten biznes z myślą o każdym, a w szczególności o małym eCommerce.

Fulfillment w e-commerce

Czas na rozwój biznesu: co to jest fulfillment?

Fulfillment dla eCommerce, który realizujemy, to przejrzyste warunki współpracy, prosty cennik i pełna odpowiedzialność za budowanie konkurencyjności. Własnie takie podejście do partnerskiej współpracy z naszymi kontrahentami niesie ze sobą szereg korzyści dla rozwoju ich eSklepów. Poprzez sprawną obsługę zamówień, pozwala im nie tylko zapomnieć o obowiązku czuwania nad logistyką, ale również stwarza przestrzeń by lepiej skoncentrować się na rozwoju biznesu. Jako partner otwarty na innowacje szukamy okazji do kreowania wartości dodanej naszych klientów, wiedząc że ich wzrost jest dla nas najważniejszy.