Szybkie kompletowanie zamówień musi działać według strategii i w oparciu o technologię. Wśród właścicieli eSklepów to stwierdzenie budzi wciąż wiele wątpliwości. Jak zorganizować plan magazynu i który system zbierania produktów pozwoli pracować sprawniej? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w drugim artykule z serii “Magazyn może działać lepiej”.

Większość eSklepów, które samodzielnie zajmują się obsługa wysyłek nieustannie napotyka na szereg przeszkód w pracy magazynu. Niektórym wydaje się, że w ich przypadku proces działa poprawnie lub wielki kryzys został już zażegnany. Jednak każdy eCommerce, który planuje zbliżyć się do lidera w swojej kategorii powinno nieustannie szukać usprawnień. W przypadku logistyki dla sklepów online zawsze da się zrealizować ją bardziej świadomie, szybciej, sprawniej i co ważne –  także bezstresowo.

Szybkie kompletowanie zamówień – coraz więcej wyzwań

Jednak im większa oferta w e-sklepie, tym trudniej zapanować nad kompletowaniem zamówień. Ta zależność jest szczególnie dotkliwa dla właścicieli eCommerce, którzy odnotowali szybki wzrost lub nie przygotowali się na wzmożonych ruch – choćby teraz, w trakcie przedświątecznej gorączki zakupów.

Takie sytuacje bardzo szybko weryfikują, czy jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich klientów.  To, jak zaplanowaliśmy organizację procesów, wiele mówi o przyszłości naszego magazynu. Rozmieszczenie działów, nazewnictwo sektorów, system rozpoznawania produktów i kompletowania wysyłek – na jakim poziomie jest każdy z nich?

Czy każdy z tych obowiązków wykonujemy ręcznie, czy może wykorzystujemy systemy i to technologia czuwa nad poprawną pracą każdego działu? Czy wiedza o procesach jest po stronie kierowników magazynu, czy jest może gdzieś gromadzona i uporządkowana? To szczególnie ważne pytania podczas nieobecności kluczowych członków załogi, kiedy przypadki losowe sprawiają, że szyba kompletacja zamówień i ich wysyłka staja nagle pod znakiem zapytania.

Tomek Kasperski, założyciel i CEO Omnipack:

eSklepom, które nie są zautomatyzowane z obsługą magazynu, coraz trudniej będzie się utrzymać. Jeśli chcą zwiększyć tempo wysyłanych paczek, muszą działać w oparciu inteligentny system, który pozwoli automatycznie zarządzać sprzedażą.

Zobacz cały wywiad z Tomkiem Kasperskim
Większości małych i średnich eCommerce nie wystarcza ani zasobów, ani budżetu, by zintegrować panel sklepu z systemem magazynowym. Najczęściej proces odbywa się ręcznie lub jest zautomatyzowany tylko w podstawowym stopniu. Jednak rzeczywistość pokazuje, że czuwanie nad przepływem produktów staje się wtedy bardzo skomplikowana i na każdym kroku pojawiają się rozbieżności. Czy istnieją uniwersalne metody które można wdrożyć w każdym magazynie? Jako drogowskaz można przyjąć sposób organizacji profesjonalnych magazynów dla eSklepów – przyjrzeć się stosowanym tam rozwiązaniom usprawniającym kompletowanie zamówień, takim jak systemowi lokalizacji produktów, czy rozplanowaniem działów.

Bonus dla Ciebie!

30+ pytań o logistykę dla eCommerce

Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 30 pytań, które pomogą zlokalizować punkty zapalne w logistyce Twojego eSklepu. Dzięki nim łatwiej ocenisz, czy korzystniejszy jest dla Ciebie outsourcing, czy samodzielnie prowadzony magazyn.

Bonus jest dostępny tylko dla subskrybentów naszego newslettera. Podaj swój adres email aby się zapisać i pobrać bonus.

Pobierając Bonus dołączasz do newslettera Omnipack.

Kompletacja w magazynie: potrzeba bazy wiedzy

Nie każdy pracownik potrafi instynktownie poruszać po magazynie, zwłaszcza na początku zatrudnienia. Dlatego sposób, w jaki wdrożymy nowych pracowników ma ogromny wpływ na to, jak szybko staną się samodzielni. Czy naturalnie rodzące się u nich pytania nie odciągną od pracy innych członków załogi? Jeśli w magazynie rotacja jest dość duża, warto przygotować broszurę, tzw. bazę wiedzy z najczęstszymi pytaniami i listą osób odpowiedzialnych za pracę w każdym dziale.

Taka praktyka jasno pokazuje, że zgromadzenie ważnych informacji o pracy magazynu pozwala dokładnie ocenić, czy proces jest dobrze zorganizowany i czy nie ma luk, które rozwlekają pracy. Warto poświęcić czas na spisanie zasad, np. w broszurze, gdzie możemy oznaczyć działy, przechowywane produkty, system numeracji i legendę z wyjaśnieniem wykorzystywanych symboli. Dla nowych pracowników i całej załogi będzie to pełnić rolę kompasu – szczególnie, gdy eSklep sprzedaje setki produktów, a zależy nam, by magazyn działał lepiej.

Które obszary warto udoskonalić?

1. PLANOWANIE STREF I DZIAŁÓW

Płynne i instynktowne poruszanie się w każdym zakamarku magazynu to nieodłączny punkt sprawnej kompletacji paczek. Każdy eSklep posiada kilka kategorii produktowych i choćby z tego powodu musi mieć uporządkowany plan działów. Jakim kluczem kierować się podczas planowania przestrzeni? Magazyn, podobnie jak każda większa przestrzeń, która trudno objąć wzrokiem, potrzebuje mapy. Bez obaw, nie chodzi o szczegółowy plan, ale rozrysowanie podziału przestrzeni. Najlepiej w przejrzysty i prosty – jednym słowem taki, który z łatwością da się odczytać i zapamiętać przez każdego pracownika. Koniecznie trzeb oddzieli od siebie poszczególne sekcje i sektory oraz zaznaczyć rodzaj produktów za pomocą symboli i kolorów.

Przykład: Sklep działający w branży dziecięcej sprzedaje zabawki oraz akcesoria, takie jak wózki i foteliki. Obszar magazynu z gabarytami  i powinien być oddzielony od siebie i posiadać symbol.

2. REGAŁY I PÓŁKI – PORZĄDKOWANIE NUMERACJI

Warto w całym magazynie rozplanować jednolitą numerację. Dzięki temu magazynier będzie wiedział, że niższe liczby będą np. na samym dole regałów, a nie odwrotnie. Wtedy znajdzie dany produkt znacznie szybciej. Podobnie z ciągiem liczb oznaczających każdy regał. Ciąg liczb lub symboli powinien rosnąć w każdym korytarzu w tym samym kierunku.

Korytarz z kolei należy oznakować główną dominująca liczbą lub literą. Następujące po sobie półki warto oznakować ciągiem alfabetycznym, jednak nie ma konieczności, by wykorzystywać cały alfabet. Mózg analizuje i przyswaja pierwsze kilka, kilkanaście liter alfabetu niemal tak, jak ciąg liczb – to często stosowany schemat na którym warto się oprzeć.

3. NUMERACJA I KODOWANIE PRODUKTÓW

Każdy produkt w magazynie powinien mieć przypisany kod. Najczęściej jest to kod EAN, który jest unikalny dla każdego towaru. W zależności od wielkość całej powierzchni przechowywania i ilości asortymentu, niektóre magazyny maja kody niestandardowe – mniej lub bardziej złożone. Jednak w dobrze zorganizowanych procesach logistycznych, produkty maja własny kod, zarejestrowany w systemie magazynowym. Zazwyczaj jest on zaprojektowany w sposób sposób szkatułkowy, dzięki temu odczytywanie jego jest znacznie sprawniejsze. Co to oznacza w praktyce? W kodzie powinny być zaszyfrowane informacje o sektorze, regale i półce oraz cechach produktu.

4. ROZMIESZCZENIE ASORTYMENTU

W zależności od zamówienia, można wykorzystywać tę formę kompletowania produktów, która pozwoli na najszybsze realizowanie zadania. Jak to rozróżnić? Wyspecjalizowane magazyny posiadają głębsze i płytsze regały – swoim wymiarem dokładnie dostosowane do przechowywanych przedmiotów. Produkt, który jest za duży lub za mały dla danej półki to strata cennej powierzchni magazynowej.

Efektywna kompletacja paczek? Metoda pickungu

Kiedy do systemu trafia duża liczba zamówień na ten sam produkt w różnych wariantach, (np. gdy zmienną jest rozmiar i kolor), wówczas najbardziej efektywną forma kompletowania przesyłek będzie tzw. picking. Ten sposób zbierania zapewni magazynowi największa przepustowość. Picking realizuje się w rundach, każda z nich pozwala na zebranie od kilkunastu do kilkudziesięciu produktów przez jedną osobę.

Jest jeszcze druga, bardziej zaawansowana forma szybkiego kompletowania zamówień tzw. multipicking. Do jego przeprowadzenia niezbędne są specjalnie skonstruowane wózki z odpowiednimi szufladami. Ta metoda maksymalnie skraca czas trwania ścieżki zbierania i sprawia, że magazyn może działać lepiej. To dzięki niej magazynier ma szansę na zgromadzenie maksymalnej ilości mniejszych produktów przy jednej rundzie.

Kto zbiera? Duet magazyniera i technologii

Sama metoda pickingu nie byłby tak wydajna, jeśli nie wykorzystalibyśmy do niej technologii. Wciąż magazyny bez ludzi nie mogą funkcjonować. Jednak opieranie pracy tylko na magazynierach nie pozwoli przyspieszyć pracy – wręcz odwrotnie. Szczególnie, gdy sklep online  sprzedaje setki lub tysiące produktów w wielu wariantach, potrzebne są narzędzia połączone z systemem. Tylko takie podejście pozwala na szybkie kompletowanie zamówień i niemal całkowite wyeliminowanie błędu.

Inteligentna podpowiedź czytnika porządkuje informacje o asortymencie w systemie i na półkach. Skoro każdy produkt na regale ma swoje lustrzane odbicie w systemie, wartości muszą się ze sobą pokryć. Działanie czytnika było wydaje, musi być jednak wcześniej szczegółowo zaprojektowane i skonfigurowane przez specjalistę od procesów magazynowych i informatyka.

Kolektor (ang. collect) to bardzo pomocne urządzenie, w którym gromadzone są dane o całym asortymencie. Jak sama jego nazwa wskazuje to po prostu „zbieracz”, który po wybraniu i zeskanowaniu kodu zamówienia podpowiada, czy produkty, które kompletujemy są tymi samymi, co w zamówieniu. Jest to prawa ręka magazyniera, dzięki której ryzyko błędów w kompletacji paczek jest łatwo wyeliminować. Można to łatwo sprawdzi śledząc liczbę poprawnie przygotowanych zamówień już w punkcie weryfikacji.

MIT eCommerce: Im większy sklep, tym większy magazyn?

Choć wydaje się to logiczne, to zasada ta nie zawsze sprawdza się w praktyce. Wręcz przeciwnie. Kiedy biznes intensywnie rośnie, uwaga pracowników przenosi się do magazynu, a stąd już bardzo trudno zarządzać aktywnie sprzedażą. Zwłaszcza, gdy jednego dnia trzeba przygotować i nadać trzy razy więcej paczek, niż dotychczas. Oczywiście można inwestować w struktury IT, wynajmować coraz większy magazyn i projektować jego przestrzeń, rekrutować zespół – jednak nie każdy właściciel eCommerce, który dotąd skupiał się na działaniach online – jest na to gotowy i potrafi bez przeszkód rozszerzyć swoją działalność.

Szybka kompletacja towaru w magazynie to ogromne wyzwanie. Potrzeba do tego strategii, sporej wiedzy i umiejętności przewidywania ryzyka. Sam bilans wysłanych i przyjętych paczek jest niezaprzeczalnym rezultatem pracy, który warto nieustannie monitorować. Warto przyglądać się również, ile trwa zrealizowanie typowej rundy zbierania, czy nie mamy błędów w kompletowaniu i paczkach. To pozwoli ocenić, czy nasza organizacja magazynu nadąża za standardami, czy może zatrzymała się na poziomie drukowanych kartotek.

Wszystkie części cyklu “Magazyn może działać lepiej”:

#1 Sprawne przyjmowanie dostaw
#2 Szybkie kompletowanie zamówień

[właśnie czytasz]

#3 Pakowanie zamówień eCommerce – jakich opakowań potrzebujesz i ile to kosztuje? + BONUS

Chcesz outsourcować logistykę swojego sklepu?

Wypełnij poniższy formularz i otrzymaj wycenę.

Liczba paczek miesięcznie